Скульптурну композицію на честь Небесної Сотні та Героїв АТО перенесуть зі скверу біля Вежі на площу Тараса Шевченка

16 серпня 2022, 15:48 (Відредаговано 16 серпня 2022, 16:19)

У Вінниці Пам’ятний знак «Пам’яті Небесної сотні та Героїв АТО» та інформаційне табло символічно переміщують на іншу локацію у центрі міста - на площу Тараса Шевченка біля Свято-Преображенського кафедрального собору. Вибір місця поєднав різні епохи боротьби українців за свою свободу: від ідей визвольного руху Шевченка у ХІХ ст. до сучасного періоду ХХІ ст., коли народ зі зброєю в руках захищає незалежність України. Саме слова Кобзаря «Борітеся - поборете» стали знаковими під час Революції Гідності.

Меморіальний знак, який має вигляд тризуба з зображеним падаючого птаха, був встановлений у 2015 році для вшанування героїв новітньої історії нашої країни, які загинули за незалежність своєї держави. Для нього обрали місце у сквері біля Вежі, яке межує із Меморіалом Слави, який вінничани сприймали як місце вшанування воїнів Другої світової війни. Але історики розкрили дещо інший зміст, який влада совєтів вкладала в цей об’єкт – пропагандистська локація в центрі міста було сформована радянською владою у вигляді Меморіалу Слави передусім для укріплення своєї ідеології і влади.

З початком повномасштабної агресії усі міста України переосмислюють значення подібних місць пам’яті, які дістались нам у спадщину з радянських часів. Саме тому сквер біля Вежі Артинова наразі трансформується і має в подальшому стати тим міським простором, який містяни та гості Вінниці можуть використати для прогулянок та відпочинку. Саме таку ідею закладали вінничани 100 років тому, коли формували Генеральний план розвитку міста і територію біля Вежі мали намір розвивати як сад. Але радянська влада кардинально змінила наміри громади і перетворила це місце на осередок пропаганди – так зване «місце слави» окупантів України.

«З початком повномасштабної війни в Україні суспільство загострило увагу на радянській спадщині, що все ще зберігається в структурі місць пам’яті. Низка звернень, петицій та скарг громадян надійшли до Ради з питань історії, культурної спадщини та топоніміки – дорадчо-консультативного органу при Вінницькому міському голові, щодо існування спадщини тоталітарного минулого. Департаментом архітектури та мною, як головним архітектором міста, здійснюються організаційно-правові заходи щодо підготовки рішень з релокації елементів комплексу «Меморіал Слави», – говорить перший заступник директора департаменту архітектури та містобудування міської ради Євгеній Совінський.

Разом з тим Вінниця має гідно вшанувати усіх героїв, які відділи своє життя за свободу України. Тому Пам’ятний знак «Пам’яті Небесної сотні та Героїв АТО» переносять на більш простору площу Тараса Шевченка, що на центральній вулиці. Поруч Свято-Преображенський кафедральний собор – десятиліттями намолене місце, яке для містян є особливо чутливим і святим.

Обидва елементи пам’ятного знаку будуть розташовані поруч. На попередній локації такої можливості не було через особливості простору. Тож, тепер композиція поєднається в одному ансамблі більш гармонійно.

«Ми переносимо об'єкти малої пластики з площі Європейської на площу Тараса Шевченка. Додатково оформлюємо камінь з цитатою Шевченка, як символом української волелюбності та патріотизму. Все виглядатиме красиво і рідні загиблих воїнів будуть бачити, що їх близьких достойно вшанували», - розповів директор департаменту комунального господарства та благоустрою міської ради Юрій Семенюк.

Теми

Схожі сервіси

Усі сервіси

Тарифи на комунальні, транспортні та інші послуги

Інформація про тарифи на комунальні, транспортні та інші послуги, що діють на території Вінницької міської територіальної громади, встановлені рішеннями виконавчого комітету міської ради