Керування дозволамиКерування дозволами

Ви запитуєте – ми відповідаємо

Остапець Анастасія та Глущук Юрій дитячі омбудсмени Вінниці відповідають на ваші запитання.

Яку відповідальність за свої неправомірні вчинки несе людина віком до 14 років?

Відповідь. Вона несе відповідальність перед державою, школою, товаришами, сім’єю. До 14 років ти не несеш відповідальності за заподіяну матеріальну шкоду – її несуть твої батьки або інші особи, під наглядом яких ти знаходишся. Саме вони мають відшкодувати шкоду, яку ти завдав майну або здоров’ю іншої людини. Якщо ти завдав шкоди спільно з однолітком, її відшкодування покладається на ваших батьків у відповідних частках.

До неповнолітніх у віці до 14 років, які скоїли злочин,згідно з Кримінальним кодексом України, застосовуються
примусові заходи виховного характеру у вигляді направлення судом дитини до спеціальної школи або до спеціального ПТУ,передачі дитини під нагляд батьків тощо.

Яку юридичну відповідальність несе людина з 14 років?

Відповідь. З  14 років ти відповідаєш за завдану шкоду самостійно у повному обсязі! У 14 років настає кримінальна відповідальність за вчинення ряду злочинів: вбивство, заподіяння тілесних ушкоджень, зґвалтування, пограбування, розбій, крадіжку, вимагання, злісне і особливо злісне хуліганство,  умисне вчинення дій, що можуть викликати аварію потягу, умисне знищення або пошкодження майна.

Яка відповідальність настає в 16 років?

Відповідь. Кримінальна за всі види злочинів. Якщо тобі 16 років, тебе можуть притягнути також і до адміністративної відповідальності!

Яка відповідальність настає з 18 років?

Відповідь. 18 років – це повне цивільне повноліття, коли настає відповідальність за всіма законами.

За вчинені злочини до тебе можуть застосувати:

  • штраф – якщо у неповнолітнього є самостійний доход, власні кошти або майно;
  • громадські роботи – призначаються неповнолітньому у віці від 16 до 18 років і полягають у виконанні робіт у вільний від навчання чи основної роботи час;
  • виправні роботи – призначаються неповнолітньому у віці від 16 до 18 років за місцем роботи;
  • арешт – полягає у триманні неповнолітнього, який на момент постановлення вироку досяг 16 років, в умовах ізоляції у спеціально пристосованих установах;
  • позбавлення волі на певний строк – відбування покарання у спеціальних виховних установах.

Які є органи правопорядку?

Відповідь. Суд,прокуратура, органи внутрішніх справ.

Що таке хуліганство?

Відповідь. Це умисні дії, що грубо порушують громадський порядок і виражають неповагу до суспільства. За їх вчинення передбачена кримінальна відповідальність.

Як карається законом хуліганство?

Відповідь. Позбавленням волі на строк до 1 року, або виправними роботами на той же строк, або грошовим штрафом, а за злісне хуліганство – позбавленням волі на строк від 1 до 5 років.

Що таке  дрібне хуліганство?

Відповідь. Дрібне хуліганство - це нецензурна лайка в громадських місцях та інші дії, що порушують громадський характер. За їх вчинення настає адміністративна відповідальність. Карається штрафом або адміністративним арештом до 15 діб.

Що ви розумієте в адміністративному законодавстві під терміном «громадське місце»?

Відповідь. Вулиці, вокзали, кінотеатри, театри, магазини, установи, бібліотеки, музеї, салони громадських видів транспорту, житлові будинки, подвір’я житлових будинків, школи тощо.

В якому законодавчому документі України закріплено право на освіту?

Відповідь. У Конституції України.

А в яких документах у школі викладено обов’язки учнів?

Відповідь.  У  Конституції України,Законі України «Про освіту”,  у Статуті школи, у Правилах для учнів. Відповідно до Конституції, повна загальна середня освіта є обов’язковою. Отримати повну середню освіту - це не вимога батьків чи вчителів, це твій конституційний обов’язок.

Що таке власність неповнолітніх?

Відповідь. Деякі особисті речі – одяг, книги та ін.

У яких випадках підліток може розпоряджатися цінним власним майном, наприклад будинком, дачею, автомобілем?

Відповідь. У випадках отримання  спадку, дарування власністю підлітка може бути будь-яке майно. Підліток, як і повнолітній, може володіти, користуватися, розпоряджатися цим майном.

Які ви знаєте основні обов’язки батьків і дітей?

Відповідь. Обов’язок батьків – виховувати дітей, піклуватися про їхніх фізичний та моральний розвиток, про підготовку їх до праці. Батьки зобов’язані утримувати своїх неповнолітніх дітей, а у разі потреби – повнолітніх непрацездатних дітей.

Обов’язок дітей – виконувати правомірні вимоги батьків, піклуватися про рідних. У разі, якщо батьки непрацездатні і потребують допомоги – повнолітні працездатні діти їх утримують.

Де, коли, у яких випадках кожній людині в її житті можуть стати в нагоді юридичні знання?

Відповідь. Кожна сфера життя людини в державі опосередкована законом: освіта, охорона здоров’я, сімейне життя – всі ці сторони твого життя підпадають під дію законодавства. Не знаєш законодавства держави -  тоді твої права легко порушити!

Праця неповнолітніх

«Працездатній молоді – громадянам України від 15 до 28 років після закінчення або припинення навчання у загальноосвітніх, професійних навчально-виховних і вищих навчальних закладах, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби надається перше робоче місце на строк не менше двох років».

Витяг зі ст. 197 Кодексу законів про працю України

Вам ще не виповнилось 18 років, а Ви працюєте або хочете працювати? Ці поради будуть Вам корисним при працевлаштуванні.

Працевлаштування неповнолітніх відповідно до чинного законодавства України про працю обов’язково здійснюється на підставі ПИСЬМОВОГО трудового договору лише після попереднього медичного огляду.

З якого віку можуть працювати діти?

Вік, з якого допускається прийняття на роботу – 16 років. Якщо Вам 15 років – на роботу можна влаштуватися лише, як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює. Робота повинна виконуватись ТІЛЬКИ у вільний від навчання час.

Якщо Вам не виповнилось 16 років і при прийнятті на роботу від Вас не вимагають дозволу батьків на працевлаштування – така праця є незаконною і Ваші права не захищатимуться.

Скільки годин мають працювати діти?

Згідно з чинним законодавством України про працю тривалість робочого часу для неповнолітніх є скороченою.

Робочий час не повинен перевищувати:

  • 36 годин на тиждень, якщо Вам від 16 до 18 років;

  • 24 години на тиждень, якщо Вам від 15 до 16 років.

У такому режимі Ви маєте право працювати під час канікул.

Якщо Ви працюєте протягом навчального року у вільний від навчання час, Ваш робочий день не повинен перевищувати:

  • 18 годин на тиждень, якщо Вам від 16 до 18 років;

  • 12 годин на тиждень, якщо Вам від 15 до 16 років:

  • 24 години на тиждень для учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул.

Чи мають діти, які працюють, право на відпустку?

Діти, які працюють, мають право на щорічну відпустку тривалістю 31 календарний день у зручний для них час. У перший рік роботи відпустка може бути надана через 6 місяців безперервної роботи на підприємстві, в організації.

Чи мають право діти на додаткову відпустку з навчальною метою?

Діти, які працюють і продовжують навчання, мають право на додаткові оплачувані відпустки, які надаються їм для складання іспитів.

Яку роботу не може виконувати неповнолітній?

Використання праці дітей на важких роботах, роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також залучення до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні – заборонено законодавством України.

Якщо виникло бажання працевлаштуватись, до кого звернутись?

Якщо Вам від 16 до 18 років, у Вас є бажання і можливість працювати у вільний від навчання час, Ви можете звернутись до Центру зайнятості населення або безпосередньо до роботодавця, у якого є вакантні(вільні) робочі місця.

Ви працюєте і стосовно Вас порушується законодавство про працю. До кого звернутись за допомогою?

Згідно з чинним законодавством служби у справах дітей мають право перевіряти умови роботи працівників, молодших 18 років, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від їх форм власності, у разі надходження нарікань від неповнолітніх та їх батьків на адміністрацію підприємств.

Чим обмежене звільнення працівників, молодших 18 років?

Звільнення працівників, молодших 18 років, з ініціативи адміністрації допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей. Батьки а також службові особи мають право вимагати звільнення неповнолітнього, якщо продовження роботи загрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси вже сьогодні!