Керування дозволамиКерування дозволами

Інтеркультурний профіль м. Вінниці

Сучасна Вінниця є одним з найбільших міст Правобережної України, найбільшим містом Центральної України, адміністративним і територіальним центром Вінницької області. Місто є одним з найпривабливіших в Україні місць для інвестування, з промисловим і високим науковим потенціалом, розвиненою транспортною інфраструктурою, банківською системою і сприятливим підприємницьким кліматом. В листопаді 2018 р., в результаті приєднання селища Десна, була створена Вінницька міська об'єднана територіальна громада. Загальна площа новоствореної громади складає 113.8 км2, населення – 373 164 (2018 р.).

За даними останнього перепису 2001 р., на  території міста проживають представники більше 40 національних спільнот. І хоча на сьогодні кількісні показники є дещо застарілими, міжнаціональна палітра міста не зазнала великих змін. Етнічне різноманіття міста представляють поляки, росіяни, євреї, білоруси, вірмени, грузини, чехи, азербайджанці, німці, греки, роми, литовці, молдавани, гагаузи, ассирійці, тюрки і кримські татари. Найчисельніша спільнота – українці, які складають понад 90% всього населення. Найбільша національна спільнота – росіяни – біля 4 %, за ними йдуть поляки, білоруси та євреї – по 0,2%, молдовани та вірмени – 0,1%. Всі інші разом складають 0,5% від загальної кількості населення. Крім того, у місті навчаються студенти з Африки, Азії та Латинської Америки (1941 чол., згідно з даними управління Державної міграційної служби Вінницькій області, станом на 01.10.2018 р.). У Вінниці діє більше 20 громадських організацій, які об'єднують представників 17 національностей.

Вінниця, як і багато інших міст Центральної України, стала другою батьківщиною для вимушено переселених жителів зі сходу України. Відповідно до офіційної статистики станом на серпень 2018 року у Вінницькій області зареєстровано 11434 ВПО. З них, у м. Вінниці офіційно зареєстровано 5828 ВПО. Тобто, половина усіх зареєстрованих ВПО в області перебувають на обліку у м. Вінниці. Що стосується ДонНУ ім. Василя Стуса, то загальна кількість працівників – 781 особа. Кількість ВПО з числа працівників ДонНУ – 471 особа. Тобто, понад 60% з числа працівників переміщеного ВНЗ – внутрішньо переміщені особи.

Прагнучи сталого розвитку та орієнтуючись на європейські стандарти,  міська влада Вінниці намагається згуртувати громаду міста, одночасно вивчаючи та застосовуючи досвід європейських інтеркультурних міст, для яких характерна взаємодія з національними спільнотами, мігрантами та іноземними гостями і в яких різноманітність є перевагою, що сприяє розвитку міста.

В середині 2016 року для визначення рівня інтеркультурності м. Вінниці фахівцями Ради Європи було зроблено оцінку Індексу інтеркультурності міста і надані рекомендації щодо поліпшення ситуації. Загальна оцінка Індексу інтеркультурності м. Вінниці – 54 (зі 100). Це означає, що продуктивність по лініям інтеркультурної політики міста станом на 2016 р. середня, якщо порівнювати з усіма іншими протестованими за індексом ICC містами. Місто Вінниця динамічно розвивається і з часу оцінки багато показників Індексу інтеркультурності змінились. Наступна оцінка Індексу інтеркультурності м. Вінниці здійснюватиметься у 2021 р.