(без назви)
Керування дозволамиКерування дозволами
http://www.vmr.gov.ua/PictureLibrary1/директора%20департаментів/_w/Буняк%20Володимир%20Володимирович%20начальник%20управління_JPG.jpg
Буняк Володимир Володимирович
Директор департаменту, Департамент освіти міської ради

Вирішує питання дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти.​

Особистий прийом громадян:
1-а та 3-а середа з 09-00 до 11-00
2-а та 4-а середа з 16-00 до 18-00
Кімната особистого прийому №2

Звернення:
13 вересня 2016

                                                                Директору департаменту освіти Вінницької міської ради

                                                                Буняку Володимиру Володимировичу

 

                                           Шановний Володимир Володимирович!

Сьогодні в нелегкий для України час коли справжні Герої не буквально, а своїми могучими плечима утримують мир і спокій в нашій Суверенній Державі, мені боляче читати статтю в якій руками недбалих батьків бажають «позбутися»  справжньої УКРАЇНСЬКОЇ вчительки загальноосвітньої школи №34  м. Вінниці - Очеретної Таміли  Василівни.

Мої онуки - близнюки навчалися у загальноосвітній школі    № 34 й мали нагоду вивчати українську мову  з вчителькою Очеретною Тамілою  Василівною, вона була класним керівником у нашому класі. Ми всією сім'єю   згадуємо творчі вечори організовані і проведені  нею. В роботі вона не обмежувалась сухою Програмою, а прикрашала і словом українським і ділом Уроки Української мови і літератури як в своєму класі так і за межами школи.  Минуло більше 7 років, але діти  і наша сім'я з подякою згадуємо Творчій вечір посвячений пам'яті  Т.Г.Шевченко. Мої онуки на тому вечері грали на сопілках, діти співали українські пісні видатного поета, читали вірші.   Такі регулярні заходи які організовувала Таміла Василівна виховували і я сподіваюсь будуть і далі виховувати Справжніх Українських Героїв і Патріотів, які так необхідні Державі вже сьогодні.  

Досвід європейських шкіл  щодо впровадження релігійного компоненту в школі в навчальний процес, підтверджує позитивні зміни в свідомості учнів та закладають базові основи моралі в дітей. Цю  тему можна було б розвивати  досить глибоко, проте я звертаюсь до Вас не з проблеми моралі молоді або батьків в яких вона відсутня (особисто знаю мати яка організувала не обґрунтовані провокації щодо Заслуженої Вчительки України).

В прочитаній мною статті Юрій Єрмаков, начальник відділу загальної і середньої освіти департаменту освіти зазначив, цитую: «Я прочитав звернення батьків, яке вже є на сайті міської ради. Батьки праві, тому що церква і школа, відповідно до законодавства, відокремлені. Тамілу Очеретну ніхто не змушує писати заяву на звільнення, лише пояснення на ім'я директора департаменту освіти. Поки її ніхто не звільняє. Ми повинні розібратися в ситуації, а далі приймемо рішення. Скоріш за все, на користь батьків, тому що це — проблема.» 
Посилання на джерело: http://vn.20minut.ua/Podii/vchitelku-zi-shkoli-34-mozhut-zvilniti-cherez-otche-nash-z-uchnyami-10543043.html

Не можу погодитись з таким однобоким висловлюванням ситуації, яка склалась в загальноосвітній школі № 34, так як таке висловлювання попросту тягне нашу Державу в глибоке минуле. Хочу порадити шановному Ю. Єрмакову розглянути дану проблему глибше. Радила би ознайомитись з сучасними дослідженнями  Е. Аскерова, Г. Друзенко, Р. Підіпригори, І. Понкіна, Л. Филипович, Р. Голдмана, М. Гримміта, Д. Джарвіса, Г. Лоукс, Н. Смарта, Д. Халла.

Зараз відбувається зміна концепцій та програм предметів середньої школи у зв'язку з переходом на профільне навчання. Тому в цей період можливою є зміна ситуації і з викладанням релігійного компоненту в школі. Через це необхідно звернути увагу як на європейський досвід вирішення цих питань, так і на вже наявні тенденції в Україні за роки Незалежності.

​Зважаючи на відділення церкви від школи та світський характер державних навчальних закладів (Закон України «Про освіту», ст. 8), досить часто постає питання про обсяг та теми викладу релігієзнавчих у своїй суті знань. Причому на сьогодні це питання є актуальним як для України, так і для інших європейських держав, де також останнім часом активізуються питання та суспільні реакції (включно до позовів та рішень судів) щодо обсягу та форми релігії в державних закладах освіти (особливо в школах). Ситуація значно змінилася протягом останніх десяти років, і здебільшого через судові рішення. Також можливості навчання релігії в державних школах було приділено увагу Комітету з прав людини ООН. Зокрема, в коментарях (1993) № 22 (48) до ст. 18 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (1966) було встановлено, що викладання релігії та етики дозволено, якщо воно відбувається нейтрально та об'єктивно. 

                Замість того щоб виховувати моральні якості дітей в школі в нашому місті в департаменті освіти вирішують звільняти чи не звільняти Заслужену вчительку України. Ми теж батьки, хоча мої онуки вже дорослі, я не бачу ніякої Проблеми в читанні молитви навіть перед уроком.

 З 1992 року в Україні почали викладати в деяких школах (переважно Західного регіону) курс за вибором «Основи християнської етики» (можливі різні варіації назви зі збереженням сутності). Наприклад, є досвід апробації курсів «Християнська етика», «Християнська культура», «Етика: духовні засади», «Основи Православної культури Криму», «Основи мусульманської культури Криму» у школах Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської та інших областей. В цілому це охопило практично чверть загальноосвітніх закладів.

Вчителів в даних регіонах України з займаних посад не звільняють, а заохочують Державними преміями. Діти нашого міста не гірші  від дітей із Західної частини України та Європи, до якої ми сьогодні всі прагнемо.

Вимагаю, найближчим часом прийняти Дії щодо захисту Заслуженої вчительки України - Очеретної Таміли  Василівни, а автора статті «Вчительку зі школи №34 можуть звільнити через "Отче наш" з учнями» змусити написати статтю з вибаченнями і зняти наклеп з справжньої патріотки України.

 

З повагою   Людмила Крижанівська

вул. Миколи Ващука 16 кв. 3а

м. Вінниця

Відповідь:
30 вересня 2016

​Департаментом освіти Вінницької міської ради детально розглянуто Ваше звернення та повідомляє наступне.

До Вінницького міського голови С.А. Моргунова звернулася громадянка Сергієнко Наталя Віталіївна, мама учня 5-Г класу комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів із спеціалізованими класами з поглибленим вивченням математики і фізики №34 Вінницької міської ради» (вх. С-01-78696 від 12.09.2016 р.), щодо порушення прав дітей, ст. ст. 6, 8, 9 Закону України «Про освіту», ст. ст.  3, 5 Закону України «Про загальну середню освіту» вчителем української мови та літератури Очеретною Тамілою Василівною. Зі слів гр. Сергієнко Н.В. вчителька Очеретна Т.В. на початку кожного уроку підіймає дітей 5-Г класу стоячи читати «Отче наш». Якщо дитина не хоче молитись, вона тоді повинна стояти і слухати. Крім того, якщо дитина позіхає, вчителька змушує дітей хрестити рота та розказує при цьому про захист від негативних енергій, або якусь історію про церкву чи батюшку.

Відповідно до наказу Департаменту освіти міської ради від 12.09.2016 р. №555 працівниками Департаменту освіти в період з 12.09.2016 р. по 14.09.2016 р. було проведено розгляд даної скарги.

У ході перевірки було взято письмові пояснення директора закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів із спеціалізованими класами з поглибленим вивченням математики і фізики №34 Вінницької міської ради» Крамара В.П., вчителя української мови та літератури Очеретної Т.В., класного керівника 5-Г класу Кузь В.П., психолога Назарової Л.М.

Працівниками Департаменту освіти міської ради проведено співбесіди з директором закладу Крамаром В.П., вчителем української мови та літератури Очеретною Т.В., в ході якої з’ясовано всі обставини ситуації.
Очеретна Т.В. 14.09.2016 року надала письмове пояснення, в якому вона не заперечує факти використання молитви «Отче наш» на уроках в 5-Г класі.

Відповідно до статті 35 Конституції України церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа – від церкви.

Згідно зі ст. ст. 6, 8, 9 Закону України «Про освіту», ст. ст. 3, 5 Закону України «Про загальну середню освіту» педагогічні працівники повинні сприяти реалізації прав учнів на вільне формування політичних і світоглядних переконань.

Відповідно до пункту 86 Постанови КМУ від 27.08.2010 р. № 778 «Про за-твердження  Положення про загальноосвітній навчальний заклад» педагогічні працівники загальноосвітнього навчального закладу зобов’язані виконувати правила внутрішнього розпорядку, дотримуватися педагогічної етики, моралі, поважати особисту гідність учнів та їх батьків.

До Департаменту освіти Вінницької міської ради листом від 14.09.2016 року за №209 звернувся директор закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів із спеціалізованими класами з поглибленим вивченням математики і фізики №34 Вінницької міської ради» Крамар В.П. з клопотанням про притягнення до дисциплінарної відповідальності вчителя української мови та літератури Очеретної Таміли Василівни за несумлінне ставлення до виконання посадових обов’язків.
Відповідно до ст. 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів: догана або звільнення.

За наслідками перевірки відповідно до наказу Департаменту освіти міської ради від 14.09.2016 р. №452-ВДС вчителю української мови та літератури комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів із спеціалізованими класами з поглибленим вивченням математики і фізики №34 Вінницької міської ради» Очеретній Т.В. оголошено догану.

Вкладення