(без назви)
Керування дозволамиКерування дозволами
https://www.vmr.gov.ua/PictureLibrary1/%D0%9A%D0%B5%D1%80%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8/%D0%92%D0%BE%D0%B9%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0.jpg
Войткова Валентина Романівна
Директор департаменту, Департамент соціальної політики

Вирішує питання сфери соціального захисту населення, надання благодійної грошової допомоги.​

 
Пряма телефонна лінія:  
1-а середа з 09-00 до 10-00
0432 50-43-50
Звернення:
11 січня 2021

​Доброго дня!

Звертаюсь від імені Якушинецької Спілки  ветеранів АТО/ООС (голова Правління) із наступного питання.

На сьогоднішній день вступило в дію рішення Вінницької міської ради щодо  встановлення ліміту кількості поїздок УБД  та використання при цьому електронного квитка, зокрема званої "картки вінничанина" , яка видається громадянам, які зареєстровані у м. Вінниці. Іншим учасникам бойових дій, які не зареєстровані у м. Вінниці, рекомендується платити за проїзд власним коштом , після чого звертатися за відшкодуванням до органів місцевої влади за відшкодуванням.

Разом з тим,  на території Якушинецької ОТГ проживають понад 60 діючих військовослужбовців, зареєстрованих у  військових частинах, які знаходяться поза межами населених пунктів й не входять до жодної адміністративно-територіальної одиниці (дислокуються на ділянках із цільовим призначенням "землі оборони", ідентифікуються за номерами в/ч та польової пошти) та згідно процедури відшкодування, запровадженої Кабінетом Міністрів України не є "відшкодовувачами" затрачених пільговиками коштів й до жодних органів місцевої влади (самоврядування)  ніякого відношення не мають.

Питання: "Яким чином таким учасникам бойових дій реалізовувати гарантоване Законом "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту"  стосовно безкоштовного проїзду у громадському транспорті конкретно  м. Вінниці. Окрім цього, прошу надати роз'яснення, на якій підставі встановлювався т. зв. "ліміт" , відповідно до вимог Закону. Дякую за відповідь. 

Відповідь:
26 січня 2021

Ваше звернення від 11.01.2021 щодо оплати проїзду в громадському транспорті м. Вінниці уважно розглянуто.

За результатами розгляду повідомляємо наступне.

Щодо пільгового проїду військовослужбовців в міському транспорті.

Відповідно до частин 1,4 статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачені наступні пільги щодо проїзду:

1. Військовослужбовці мають право на безоплатний проїзд:

- залізничним, повітряним, водним та автомобільним (за винятком таксі) транспортом:

а) у відрядження;

б) у відпустку в межах України;

в) при переведенні на нове місце проходження військової служби або у зв'язку з передислокацією військової частини;

г) до місця проживання, обраного при звільненні з військової служби, в межах України;

- всіма видами транспорту загального користування міського, приміського та міжміського сполучення (за винятком таксі) - тільки військовослужбовці строкової військової служби.

2. Військовослужбовці, які стали особами з інвалідністю внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, а також батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби, користуються правом безоплатного проїзду всіма видами міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі) в межах адміністративного району за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі. Вони мають право на 50-відсоткову знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом відповідно до закону.

Відповідно до пунктів 1,3 Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2003 р. № 426, встановлено, що пільги,  компенсації і гарантії, щодо безоплатного проїзду усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі) та автомобільним транспортом загального  користування в сільській місцевості, на які згідно із законом мають право військовослужбовці та особи рядового і начальницького  складу відшкодовуються за рахунок і в межах бюджетних  асигнувань  на  утримання  таких  установ.

Щодо пільгового проїду в міському транспорті учасників бойових дій повідомляємо наступне.

Пільги на безоплатний проїзд учасникам бойових дій передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,  що гарантуються державою.

Важливо розуміти, що відповідно до частини 3 статті 142 Конституції України та статті 85 Бюджетного Кодексу України витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, повинні компенсуватися державою.

До 2015-го року компенсація за пільговий проїзд здійснювалась шляхом надання субвенції, яка перераховувалась з Державного бюджету місцевим бюджетам. Розпорядники коштів на місцях – органи соціального захисту, розподіляли цю субвенцію між автомобільними перевізниками та підприємствами електротранспорту. 

Але Законом України «Про Державний бюджет на 2021 рік» кошти на відшкодування пільг з безкоштовного проїзду не передбачені.

Відповідно до  статті 91 Бюджетного кодексу України компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян  відносяться до  видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, тобто зазначена норма не встановлює зобов'язання, а лише право органів місцевого самоврядування здійснювати фінансування пільгового проїзду окремих категорій громадян в межах спроможності місцевих бюджетів.

Бюджет Вінницької міської територіальної громади більше не в змозі покривати державні гарантії.

З метою забезпечення жителів міської територіальної громади правом на безкоштовний проїзд за рахунок коштів бюджету Вінницької міської територіальної громади, рішенням міської ради від 24.12.2020 року № 73 внесено зміни до Комплексної програми «Основні напрямки соціальної політики Вінницької міської територіальної громади на 2015-2021 роки», зі змінами, а саме  надано  пільги за рахунок місцевого бюджету, на проїзд у міському електротранспорті та автомобільному транспорті загального користування, який працює в звичайному режимі руху в кількості не більше 60 безоплатних поїздок на місяць окремим категоріям громадян, в тому числі учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняних до них осіб, пенсіонерам за віком, тощо.

Крім того, з метою забезпечення реалізації визначеного законодавством права для окремих категорій громадян на пільговий проїзд, у зв'язку із впровадженням автоматизованої системи обліку оплати проїзду, рішенням виконавчого комітету міської ради від 30.12.2020 року № 2918 затверджено Порядок надання пільг на проїзд у міському електричному та автомобільному транспорті загального користування, який працює в звичайному режимі руху, окремим категоріям громадян Вінницької міської територіальної громади.

Вказаними рішеннями міська рада не скасовує, не обмежує та не позбавляє пільг окремих категорій громадян, в тому числі і ветеранів війни,  а надає  додаткову соціальну  гарантію у вигляді 60 безкоштовних поїздок за рахунок коштів бюджету територіальної громади.

Відновлення державного фінансування надасть можливість громадянам повноцінно реалізувати своє право на пільговий проїзд незалежно від спроможності бюджетів територіальних громад. Адже це проблема не окремо взятого міста, а всіх громад. І було б добре, якби міністерство у справах ветеранів ініціювало це питання перед Урядом щодо внесення змін до державного бюджету для виконання державою своїх зобов'язань.

Проаналізувавши статистику користування муніципальним транспортом можливо зробити висновок, що 60 поїздок для більшості користувачів цілком достатньо. Крім того, з 1 лютого пересадка з одного виду транспорту на інший протягом однієї години буде рахуватись як одна поїздка.

Враховуючи те, що довжина маршрутів транспорту коливається від 24 хв. до 57 хв,  пересадка в 60 хв. забезпечує перетин міста у прямому та зворотному напрямках.

Оскільки бюджет кожної територіальної громади формується з метою забезпечення суспільних благ та потреб мешканців відповідної територіальної громади, для іногородніх громадян, які згідно з чинним законодавством мають право пільгового проїзду в міському транспорті, обов'язок по забезпеченню реалізації такого права покладається на територіальні громади, в яких проживають та перебувають на обліку такі громадяни. При цьому механізм забезпечення реалізації такого права визначається кожною територіальною громадою самостійно.

Вкладення