Керування дозволамиКерування дозволами

Цікавинки навколо Вінниці

Чимало визначних місць є в околицях Вінниці. Так, на мальовничому березі Південного Бугу, біля Сабарова є великий камінь, який називають «Скелею Коцюбинського». Тут, за переказами, видатний український письменник, класик української літератури, писав свої ранні твори.

На південний схід від Вінниці розташоване місто Немирів. Тут зберігся будинок, де жила видатна українська письменниця Марко Вовчок (Марія Олександрівна Вілінська). Тепер у цьому приміщенні створений меморіальний музей письменниці. У великому парку міститься Немирівський будинок відпочинку, відомий далеко за межами області. Будинок, в якому він розташований, є архітектурною пам’яткою XIX ст. В цьому парку у свій час бував видатний російський полководець О. В. Суворов, письменник Оноре де Бальзак, композитор Людвіг ван Бетховен.

На околицях Немирова є рештки скіфського городища VII ст. до н. е. – одного з найбільших на Україні. У Брацлаві, старовинному місті українського козацтва, збереглися рештки наземних земляних укріплень періоду визвольної війни українського народу 1648-1654 років.

Багато визначних місць є і в Тульчині та його околицях. У місті в 1796–1797 роках знаходилась штаб-квартира О. В. Суворова. Біля Тульчина, коло сіл Тиманівки, Нестерварки, Кинашева і Дранки, збереглися рештки земляних будов, де Суворов навчав російських солдатів, як слід штурмувати ворожі укріплення. У центрі с. Тиманівки стоїть кам’яний будинок, в якому, власне, і жив Суворов. Тепер тут відкрили музей.

У Тульчині тривалий час жив і працював видатний український композитор М. Д. Леонтович. Тут бував і польський поет Юліуш Словацький. У місті збереглися архітектурні пам’ятки XVIII ст.: колишній палац Потоцького і казарми суворовських чудо-богатирів.

Недалеко від Тульчина розташоване місто Ладижин. Тут збереглися рештки наземних і підземних укріплень часів XIV-XVII ст. На околиці Ладижина, над Південним Бугом, є урочище, яке за свою красу і особливу привабливість носить назву «Ладижинська Швейцарія». Територія між Ладижиним і селом Четвертинівкою звалася в минулому урочищем Батіг. Тут у травні 1652 році відбулась битва між козацькими загонами і польсько-шляхетськими військами, відома в історії, як битва під Батогом. У цій битві Богдан Хмельницький розгромив польсько–шляхетські війська. На місці, де колись відбулась ця історична битва, встановлено обеліск.

Ямпільському районі є село Буша, де відбувалися великі події під час визвольної боротьби українського народу проти польсько-шляхетських загарбників у 1648–1654 роках. А за 3 км від Буші знаходиться так званий Гайдамацький яр, по якому тече р. Вушанка. На правому березі цієї річки Вушанки, в кам’яній скелі, є печера, відома в народі під назвою «Гайдамацька печера». Гайдамацький яр і печера, за переказами, були місцями перебування народних месників XVIII ст. – гайдамаків.